Alexander Kotchubei
Juhi võimekuse ja juhiks sobivuse üldine tunnus on tugev siseenergia. Lisaks tööülesannete täitmisele peab tal olema energiat nii organisatsiooni kui ka töötajate toetamiseks ja motiveerimiseks. Organisatsioon ootab, et juht teeb kindla perioodi vältel ära teatud töö. Töötajad ootavad, et juht on eeskujuks ja innustajaks ka siis, kui nemad ei saa hakkama. Tavaliselt lahendavad juhid ise organisatsiooni ning töötajate ootuste ja oma siseenergia vahelise tasakaalu probleemid. Kui organisatsioon või juht ei panusta siseenergia hoidmisse, kaob tasakaal ja juht esiteks murdub ehk on krooniliselt väsinud, energiast tühi ega näe oma tegevusel mõtet. Teiseks tunneb ta, et peab “töötajaile kogu aeg midagi andma”, kuid energiat enda tegemisteks pole. Kolmandaks tajub töömahu ja – tempo survet ning tunneb, et ei pea sellele vastu. Ja neljandaks kaebab igavust ja võimete kasutamata jätmist.
Enamik siseenergia pidurdumise põhjuseid on tingitud oskuste puudumisest. Juht kaotab end tööasjade tempos, rutiinis. Inimesel on loomulikud põhirefleksid, et kaitsta ennast ülemäärase pingutuse, pinge ja ohu eest ning hoida end aktiivse ja tervena. Kui juht ei pane tähele organismi hoiatavaid märke (väsimus, masendus, ülemäärane rahutus, suutmatus lõdvestuda jms), võib ta loomulikud kaitsemehhanismid tahtmatult lõhkuda (ületöötamine) ning organism ei suuda ennast enam parandada. Enamasti hakkab juht enda peale mõtlema siis, kui tasakaalustamatus muutub piisavalt tugevaks ja häirivaks – näiteks tervisehäired, probleemid ja pinged tööl, juhtkonna rahulolematus.
Mida saab juht teha siseenergia juhtimiseks? Tahame, et meie jõuvarud oleks lõpmatud. Sünnipäraselt on igale inimesele energiat erinevalt kaasa antud. Ühe juhi töövõimet teise juhi omaga võrreldesnäeme, et need on väga erinevad. Arvestades energia varu, peab juht aru saama, kas ta sobib konkreetsele tööle ja kas töökoormus ning töö energianõudlus ületab tema igapäevaseid võimeid. Pidevalt energiat laenates on võimatu pikemat aega töötada end kahjustamata. Näiteks tööd teeb juht küll maksimaalse jõudlusega, pärast tööd aga ei jõua enam pere, hobide ega sõpradega tegeleda, sest kogu energia on kulunud tööülesannete täitmisele. Sisimas tuntakse tugevat väsimust ja stressi. Juht peab teadma, kui kauaks tal jätkub energiat organisatsiooni ja ärikeskkonna esitatud nõudmistega kaasas käia. Varem või hiljem tuleb vastata küsimusele, kui palju ma ennast sellises tempos kulutan. Tuleb tajuda, kas energiavaru on kooskõlas organisatsiooni nõuetega. Kui tunned, et see on piisav, siis pole põhjust muretseda. Kui tunned, et organisatsiooni nõudmised ületavad sinu võimekuse ja kulutavad sind, siis tuleb mõelda töökoha vahetusele, liikumisele organisatsioonis või töö delegeerimisele.