Oled Sa kuulnud ultimaatumi mängust? See käib nii, et annan paari peale 10 eurot. Sina ütled, kui palju 10nest eurost saad sina ja kui palju partner. Kui ta nõustub sinu pakutud summaga, saate mõlemad vastava summa. Kui ta nõus ei ole, saan ma 10 eurot tagasi. Te mõlemad teate tingimusi ning kaaslane ei saa vastupakkumist teha.
Tegelikult ei ole mängu kontekstis oluline, kas saate raha endale või saan ma selle tagasi. Huvitav on hoopis tõsiasi, et inimene kipub suheldes automaatselt eeldama, et teine pool näeb maailma samasugusena. Mängus tehtud valik põhineb emotsioonidel ning on ebaratsionaalne, sõltumata sellest, kas pakkusid välja 6-4, 5-5, 7-3 või 8-2. Puhtratsionaalselt jaotaksid sa summa suhtes 9-1le ning sinu kaaslane jääks pakkumisega nõusse, st tema saab ühe euro – mis on ikkagi rohkem kui null eurot, kui ta nõusse ei jää – ja sina üheksa eurot, kuid päriselus on nii meil kui mängukaaslastel tavaliselt oma individuaalne kujutlus sellest, mis on õiglane.
Meie mõtted kujundavad meie uskumusi hoiakuid ja käitumist, nii et liigagi sageli ei oska me oma emotsionaalset ning ebaratsionaalset maailmapilti ära tunda. Mõnikord vajame kõik abi, et kinnijooksnud olukorrast (minapildist, suhtest, tööst) väljapääs leida. Tahaksime ju kõik olla enda parim versioon ning ka teistes nende parimad küljed esile tuua. Lahenduseks võib olla „aju kasutusjuhendi“ tundmaõppimine. NLP koolitusel on Sul see võimalus.